Студентам і школярам, а також представникам певних професій доводиться часто писати твори та есе. Моментами може здатися, що це синоніми. І в цьому є часткова логіка. Обидва варіанти стосуються письмового викладу думок щодо певної теми. Проте вони аж ніяк не є тотожними. Між есе і твір різниця доволі відчутна. Варто розібратися у ній. Це дозволить правильно створювати кожен з них.
Що таке твір
Твір фактично є класичним жанром. Він має чітку структуру та мету. У твору є вступ та основна частина. А завершується він висновком. До того ж головною метою твору є розкриття певної теми та підтримання думки прикладами з історії, життя чи літератури. Найчастіше він повинен мати строго визначений план чи потребує чіткого дотримання теми.
Основні ознаки твору:
- логічність;
- послідовність;
- зв’язність викладу.
Також значна між есе і твір різниця у тому, що автору потрібно не лише висловлювати думку, а й доводити її. Найчастіше доводиться писати твори-роздуми чи твори-описи. І такі роботи мають на меті навчити студента чи будь-кого іншого мислити та робити висновки. Особливо варто знати, що таке публіцистичний твір.
Що таке есе
На противагу твору, це вільніша форма письмового висловлення. Тож твір у формі есе не потребує суворої структури. Тут можна використовувати елементи художнього стилю та власної манери. Також можна додавати особисті приклади, асоціації та навіть висловлювати особисті емоції.
Автор може використовувати афоризми чи цитати. Також допускаються риторичні питання. Вони навіть бажані, адже здатні підсилити ефект роздумів.
Твір у формі есе є фактично авторським міркуванням. Він відображає саме суб’єктивну думку щодо певного явища чи питання. Доволі часто все починається з парадоксального твердження, питання або цитати, щоб зацікавити читача і спрямувати його до нестандартного мислення. Основною метою цього жанру є не лише дати відповідь, а й викликати роздуми, емоції, дискусію. Воно не претендує на вичерпну істину. А лише відображає позицію автора.
Основні відмінності
Якщо узагальнити основні відмінності між цими двома жанрами, то вони будуть наступними:
- Структура. Твір має сувору побудову. Есе має вільнішу структуру і не потребує чіткості.
- Мета. Твором автори прагнуть логічно розкрити тему. У есе діляться особистим баченням і провокують роздуми.
- Стиль. У творі переважає об’єктивність. Есе на противагу йому є суб’єктивним та емоційним.
- Джерела. У есе текст і твір різницю можна побачити також і у тому, на основі чого вони написані. Перший варіант може використовувати особистий досвід та уявлення. Можна брати за основу навіть власну інтуїцію. Другий же базується на літературних або історичних прикладах.
- Форма. Твір є академічною вправою. Есе належить до інтелектуального жанру. Фактично він є ближчим до блогів чи публіцистики.
- Оцінювання. Твір часто оцінюють за відповідністю нормам, грамотністю та логікою, а есе – за глибиною думки, оригінальністю і виразністю
Два прозаїчні жанри розвивають мислення, мову, здатність аргументувати. Але вони служать різним цілям: перший – вчить логічно викладати думки за певними правилами, другий – розкриває творчу індивідуальність і оригінальність поглядів. В умовах сучасної освіти важливо вміти писати обидва варіанти. А вибирати їх варто залежно від мети та аудиторії.
А щоб точно бути впевненим у правильності написаного твору, можна звертатися за такою послугою до професіоналів.