Есе часто є частиною навчального процесу студентів коледжів, академій та університетів. На перший погляд, може здатися, що написати його легко, адже потрібно просто висловити свою думку щодо певної теми. Але тут є деякі складнощі для тих, хто вперше з цим стикається. Існують правила написання есе, яких важливо дотримуватися, щоб робота отримала гідну оцінку викладача.
Що ж це за жанр есе
Що таке есе – саме таке запитання виникає першим, коли студентові потрібно його написати. Згідно з офіційним визначенням, це прозовий твір невеликого розміру, що є презентацією міркувань та емоцій автора щодо певної теми.
Есе має вільний виклад та не потребує чіткої перевірки інформації. Проте це не означає, що його можна писати так, як заманеться, оскільки все ж є певні особливості:
- невеликий обсяг есе – зазвичай це 800 -1000 слів. Якщо 14 шрифтом, то це буде близько 3-3.5 сторінок паперу;
- конкретна тематика – у таких творах зазвичай не розбираються широкі теми, а опрацьовується щось конкретне;
- структура есе передбачає вступ, основну частину та кінцівку. Дотримуватися цього не важко, адже приблизно так ми і висловлюємо свою думку про якісь події у житті;
- суб’єктивна думка – і це одна з головних особливостей такого жанру. Тут можна висловлювати саме свої емоції та позицію, і вони будуть правильними;
- використання розмовної мови – можна будувати окличні та питальні речення, використовувати особливий авторський стиль. Фактично автор має збудувати живу бесіду з читачем;
- нестандартний підхід. Одна з особливостей, як пишеться есе, – це цікавий початок. Він не починається зі стандартних фраз. Найчастіше автори обирають цитату героя чи твору, про якого пишуть, чи цікаву фразу.
Як написати есе
Перше, що потрібно, щоб написати цей невеликий прозовий твір, це вибрати тему. Часто студентам пропонують їх кілька, тому варто звернути увагу на те, що найбільш цікаво чи знайомо. Так буде легше висловити свою думку. Зважаючи на те, що структура тексту має три частини, є певні вимоги до есе.
Вступна частина
Вона є головною у цьому жанрі, адже повинна зацікавити читача, щоб він продовжив читати. Вступ можна починати з риторичного питання чи цитати або постановки самої проблеми. Саме ця частина має задати емоційний настрій всього есе.
Основна частина
У цій частині варто наводити свою точку зору або й навіть кілька. Можна навіть звернутися до історії дослідження теми, яке перед написанням можна провести.
Основна частина може складатися з кількох пунктів, які логічно то послідовно пов’язані між собою:
- теза – тобто головне судження, яке автор хоче довести;
- обґрунтування – аргументи, які він наводить для того, щоб донести свою думку;
- підвисновок – часткова відповідь на основне питання.
Аргументування в свою чергу пишеться у наступній послідовності: спочатку потрібно дати у творі твердження, згодом – пояснити його та навести приклади. Наступна частина аргументації – підсумкове судження та висновок. У цій частині можна використовувати як свою думку, так і висновки експертів чи науковців. Це жанр вільної форми, тому у цьому випадку немає строгих правил, що брати за основу своїх суджень.
Висновки
Це заключна частина того, з чого складається есе. У висновках наводяться підсумки по всіх тезах, що були використані у тексті. Часто саме тут автор ще раз наводить проблему, щоб зробити остаточний висновок щодо неї.
Як написати есе: корисні поради
Навіть якщо студент чи вже доросла людина творча, часто пише прозу чи вміє гарно усно висловлюватися, але як скласти есе, вони можуть не знати. Є кілька актуальних порад, як це зробити легше:
- Перш за все варто продумати ідею та визначити мету написання. Не зайвим буде і пошук джерел інформації, які використовуватимуться.
- Скласти план, продумавши, що буде у кожній частині твору. Хоч це і довільний жанр, але певна структура та логічна послідовність має бути.
- Перед написанням можна занотувати все, що приходить в голову. Потім ці фрази чи навіть тези можна використати у тексті. До того ж у різних його частинах.
- Якщо не вдається одразу справитися зі вступом, можна залишити його на потім. Коли буде готова основна частина та висновки, він піде набагато легше.
- Варто опиратися не лише на свою думку, а й використовувати офіційні джерела інформації, статистику, які підтверджують думку автора.
Які помилки можна зробити при написанні есе
Розібратися, як написати есе, може вийти не одразу. Тому навіть знаючи про те, яка його структура, можна зробити кілька помилок. Іноді буває, що вступ занадто довгий, а міркувань забагато. Друга поширена помилка – завеликий обсяг, адже есе повинно мати не більше 800-1000 слів. Варто відмовитися від деяких думок та фраз, зробити текст більш лаконічним.
Ще одна поширена помилка при написанні есе – використання складних термінів та історичних фактів. Вони можуть бути, але не в надмірній кількості, адже це перенавантажує текст. А ще автори не завжди вичитують написаний твір. А це – обов’язково, адже орфографічні, стилістичні та пунктуаційні помилки справляють не найкраще враження. Якщо ж не вдається самостійно написати есе, завжди можна звернутися до професіоналів, які виконують цю роботу швидко та якісно. До того ж таке есе буде унікальним та зможе отримати гідну оцінку не лише викладача, а й читачів.