Після виходу України зі складу СРСР система освіти різко змінилася. Насамперед з’явилися нові назви середніх спеціальних навчальних закладів. Якщо раніше існували лише училища та технікуми, то зараз до них приєдналися й коледжі. Тому багато абітурієнтів запитують: технікум — це яка освіта і чим він відрізняється від коледжу чи ПТУ?

Деякі випускники з неповною середньою освітою вважають, що слово «коледж» — це назва училищ і технікумів, перекладена англійською мовою. Це не так, оскільки перелічені освітні установи мають свої особливості. Вони відрізняються напрямом та рівнем освіти, а також перспективами для молодих спеціалістів. Тому треба правильно вибирати вид навчального закладу з урахуванням ваших планів після закінчення навчання.

Спільні риси коледжу, технікуму та училища

У цих навчальних закладів є багато загальних характеристик, наприклад:

  1. Рівень освіти. Деякі абітурієнти запитують: професійно-технічне училище — яка це освіта? На це питання існує одна відповідь: рівень освіти — молодший спеціаліст. Також це стосується коледжів і технікумів, які теж є середніми спеціальними закладами.
  2. Зарахування після 9 класів. До кожної з цих освітніх установ можна вступити з атестатом про базову середню освіту. Також у технікуми, коледжі та ПТУ вступають після 11 класу, але студент приймається не на 1 курс, а на 2 чи 3. Його навчання займає менше часу, ніж після 9 класу.
  3. Зарахування на підставі співбесіди, тестів чи іспитів.
  4. Декілька форм навчання. Підготовка спеціалістів можлива за денною чи заочною системою навчання. Також деякі заклади пропонують підготовку без відриву від роботи.
  5. Бюджетне навчання та за контрактом.

Якщо абітурієнт вступає після 9 класу, він також проходить шкільну програму, окрім освоєння майбутньої спеціальності. Тобто його не повинно турбувати питання, чи можна після училища поступити в університет. Будь-який виш доступний для випускника технікуму, училища або коледжу, але після коледжу набагато простіше вступити до академії чи університету, ніж після ПТУ чи технікуму. Розглянемо чому так відбувається.

Що таке коледж?

Під коледжем мається на увазі професійний заклад, що дозволяє отримати не лише спеціальність, а й глибоку підготовку з різних загальноосвітніх предметах. Незважаючи на те, що ступінь освіти після коледжу буде такою ж, як після училища або технікуму, випускник отримає ширші можливості для подальшого навчання. Особливості коледжу:

Багато коледжів співпрацюють з університетами. Випускники таких закладів можуть вступити до вищого закладу одразу на 2 або 3 курс у наступному навчальному році (за умови збігу спеціальностей). Якщо ж студент захоче здобути вищу освіту з іншої професії, йому буде набагато легше вступити до університету завдяки глибокій теоретичній підготовці по загальноосвітніх предметах.

Тому на питання, яку освіту дає коледж, можна відповісти, що підготовка більш спрямована на здобуття теоретичних знань. Але це не заважає студентам отримувати професію, з якою можна виходити на ринок праці. У коледжах навчають майбутніх працівників сфери туризму, будівництва, бізнесу, дизайну, інформаційних технологій, медицини та інших галузей.

Різниця між технікумом та коледжем

Ми відповіли на поширене запитання: якщо закінчив коледж, яка це освіта? Тепер спробуємо розібратися з технікумами. Основні відмінності цих навчальних закладів:

Фундаментальна підготовка з загальних предметів наближена до шкільної, а не до університетської програми. Студенти більше вивчають теорію, пов’язану з майбутньою спеціальністю, та присвячують багато часу практиці. Вони стажуються на профільних підприємствах та отримують міцну підготовку до професійної діяльності.

Якщо технікум співпрацює з вишем, випускники можуть продовжити навчання за аналогічною спеціальністю. Вони теж зараховуються на 2 чи 3 курс. У цих закладах навчають фахівців сфери будівництва, машинобудування, електротехніки, ремонту авто та інших галузей.

Особливості училищ

Є абітурієнти, які запитують: ПТУ — це яка освіта? Для них ми відповімо, що це теж середня спеціальна освіта з рівнем молодшого спеціаліста. На училища поширюються такі характеристики:

Студент ПТУ більш освоює спеціальні навички, ніж шкільну програму. Він одержує загальноосвітні знання на початковому рівні. Після завершення навчання він може реалізувати свої навички та одразу почати працювати. Але такому випускнику буде складніше вступити до університету через недостатньо високий рівень освіти.

Тому відповідь на запитання, куди можна поступити після училища, залежить лише від студента та його самопідготовки. ПТУ — це такий тип навчального закладу, який дає лише елементарну базу теоретичних знань. Його не можна кваліфікувати як надійний трамплін для здобуття вищої освіти. Студенту потрібно самостійно вивчати шкільну програму, щоб вступити до виша.Тепер ви знаєте, як називається освіта після 11 класу, якщо вона не вища. Випускники коледжів, училищ та технікумів стають молодшими спеціалістами із середньою спеціальною освітою. Але ці спеціалісти отримують різні можливості для подальшого навчання в університетах.